
A D-vitamin anyagcseréje egyedülálló az emberi szervezetben. Számos szervrendszer működése függ tőle.
A D-vitamint a zsírban oldódó vitaminok csoportjába soroljuk, bár a legújabb kutatások szerint valójában nem is vitamin, hanem a napfény UVB-sugarainak hatására az emberi szervezetben kialakuló, vagy a táplálékkal bekerülő egyfajta előanyag, amiből több lépésben aktiválódik egy szteránvázas hormon. Ez a hormon befolyásolja az immunrendszer, a szív- és érrendszer, a csontok, a bőr, az endokrin rendszer (hormonrendszer), az idegrendszer, a vese működését, a vérképzést és a tumorgenezist (daganatképződés, gátló hatás bizonyos daganatok esetében).
A D-vitaminok közül megkülönböztetünk D2- és D3-vitamint. Természetes úton a D2-vitamin növényi élelmiszerekből, míg a D3-vitamin állati eredetű táplálékokból pl. zsíros halakból, tőkehalmáj-olajból, tojásból, májból vihetők be a szervezetbe. A D3-vitamin képzésében fontos szerepet játszanak a nap UVB-sugarai is.
Magyarországon márciustól októberig naponta 15 perces, az arcot és a fedetlen végtagokat érintő, 10–15 óra közötti direkt napsugárzás szükséges a megfelelő D3-vitamin-képzéshez. A rendelkezésre álló adatok alapján ez nem növeli a bőrrákok kockázatát. Az ennél hosszabb idejű, védelem nélküli, főleg a bőr leégéséhez vezető napozás viszont nem ajánlott. Magyarországon a beeső napfény szöge miatt az UVB-besugárzás körülbelül október végétől március elejéig nem alkalmas D-vitamin szintetizálására, ebben az időszakban szájon át történő D-vitaminbevitel ajánlott.
A magzat D-vitamin ellátottsága teljes egészében az anya D-vitaminszintjétől függ, ezért különösen fontos a terhesség alatti megfelelő D-vitaminpótlás. Csecsemőkorban is kritikus a helyzet, mert az anyatej kis mennyiségű D-vitamint tartalmaz. A csecsemők megfelelő D-vitaminképzéséhez tavasztól őszig heti 30 perces napozás lenne szükséges, ruha nélkül, csak pelenkában, ami sokszor nem történik meg. Ősztől tavaszig az időjárás is lehetetlenné teszi a csecsemők napoztatását, nyáron az érzékeny bababőr nem alkalmas még (felnőttek számára még nem káros, kivéve leégés) a 10-15 perces napozásra sem. Így fontos a korai, szájon át történő vitaminpótlás megkezdése, különben veszélyeztetjük a megfelelő csontozat képződését és kockáztatjuk a rachitis nevű betegség (angolkór) kialakulását. Rachitis esetén kóros a csontfejlődés, a csont növekedésének üteme kóros, a csontok mérete és alakja is változik, ez alacsony termethez, deformált csontokhoz vezet.

kép: Egy kétéves angolkóros gyermek lábairól készült röntgenfelvétel
kép forrása: https://hu.wikipedia.org/wiki/Angolk%C3%B3r
A D-vitamin hiány egyéb jelei gyermekkorban: fogak gyengesége, gyakori légúti betegségek, szorongásra való hajlam, levertség, álmosság. Megfelelő mennyiségben való pótlása csökkenti a gyermekkori táplálékallergiák, asztma és az 1-es típusú cukorbetegség kockázatát. A D-vitamin segíti a kálcium felszívódását a csontokba, így azok erősebbé válnak, a fogak kevésbé romlandók lesznek. Segíti az agy és az idegrendszer fejlődését, és az immunrendszer működésében is nélkülözhetetlen szerepet játszik.
Szájon át történő pótlás menete: erre a D3-vitamin a legalkalmasabb. Erre számos készítmény van forgalomban. A bevitt mennyiséget az életkor határozza meg. Mértékegysége a Nemzetközi Egység (NE).
Kéthetes kortól 3 éves korig naponta, 3 éves kortól szezonálisan, októbertől áprilisig szükséges a D-vitamin adása. Javasolt napi minimum dózis 0-3 év között 400 NE (Nemzetközi Egység). 3 éves kortól serdülőkorig 600 NE, serdülőkortól 800 NE-re emelkedik.

kép: A D-vitamin adagolása korosztályok szerint
A csecsemőknek és a kisgyermekeknek a csepp formájú D-vitamin készítmények ajánlottak. A bevitt adag mennyiségét készítményektől függően egy vagy két cseppben határozzák meg. A leghatékonyabb bevitel, ha a cseppet a baba vagy a kisgyermek nyelvére csepegteti a szülő. Sokan viszont félnek, hogy „nehogy túlszaladjon”, ők egy kis kávéskanálnyi anyatejbe, tápszerbe is adagolhatják, nagyobb gyermekeknél egy kis kanál főzelékre. Az a lényeg, hogy ne nagy mennyiségű étellel vagy anyatejjel keverjük el, mert nincs rá garancia, hogy a gyermek elfogyasztja azt. Az üres kanál sem jó megoldás, mivel maradhat a kanálon a cseppből. Hároméves kor után tabletták, gumivitaminok formájában is adható.
Dobóczi Anikó
védőnő
Felhasznált irodalom:
Takács, István; Benkő, Ilona; Salamonné Toldy, Erzsébet; Wikonkál, Norbert; Szekeres L; Bodolay, Edit; Kiss, Emese; Jambrik, Zoltán; Szabó, Boglárka; Merkely, Béla Péter; Valkusz, Zsuzsanna; Kovács, Tibor; Szabó, András; Mucsi, Orsolya; Nagy, Zsolt; Demeter, Judit; Horváth, Henrik Csaba; Bittner, Nóra; Várbíró, Szabolcs; Lakatos, Péter: Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében.
ORVOSI HETILAP. 2012 ;vol.:153, issue.:Suppl. 2, p.:5-26.