
A szoptatás sikerességét nagyban befolyásolja nemcsak az anyatej mennyisége, hanem a megfelelő szoptatási testhelyzetek is. Ha az édesanya kényelmes, ellazult pozíciót tud felvenni, akkor a csecsemő is sokkal nyugodtabban tud a szopizásra koncentrálni. A babának nagyon fontosak ezek a pillanatok, hiszen ilyenkor ismét az anyaméhben érezheti magát, újra eggyé válik édesanyjával.
Az anya emelje a mell magasságába a csecsemőt, úgy hogy a nyaka, háta és a medencéje egy vonalban legyen, majd húzza a baba egész testét, ne csak a fejét, maga felé. Fontos, hogy ne az anya hajoljon a baba fölé. Ha helyes a pozíció, az anya teste támasztja meg a baba testét.
Ahhoz, hogy a mellre tapadás sikeres legyen, a csecsemőnek nagyra ki kell nyitnia a száját, ez úgy sikerülhet, ha az anyuka megérinti mellbimbójával a gyermek orra alatti és a felső ajakív közötti területet, ilyenkor reflexszerűen nagyra ki fogja nyitni a száját. Az anya C alakban fogja meg, mutató-, és hüvelykujja segítségével a bimbó és a körülötte levő mellszövetet, így segítve, hogy a csecsemő könnyebben a szájába tudja venni.
A baba nyelvével vályút képez a melbimbó körül, majd a bimbó körüli területre tapad az ajkaival. Kívülről annyit látunk ilyenkor, hogy ajkai kifelé pöndörödnek, álla a mellbe nyomódik, orra résnyire kiemelkedik, miközben feje kissé hátrabillen, így biztosítva a bejövő és távozó levegő útját. Először gyors, rövid szívásokat fog az anya érezni, ezek még csak a mell ingerlésére szolgálnak, hogy beinduljon a tejleadó reflex. Ha a tej folyni kezd, nagyobb kortyoló hangokat hallani és látni lehet a nyelés mozdulatát. A csecsemő teste ellazul, tejcseppek jelennek meg a szája sarkában és esetleg 1-2 izzadságcsepp a homlokán. Miután jóllakott elalszik. Ezt hívjuk „aktív” szopinak.
Ha a baba csak saját maga nyugtatására használja a szopit, nem hallhatóak a kortyoló hangok és nem látható nyelés sem, vagy csak igen ritkán. Szájmozgása felszínesebb, alig szív. Ilyenkor csak „játszik” az anya mellével. A teste sem lazul el eléggé és az alvás is elmarad. Ezt a szopit „komfort” szopinak nevezzük.
Az anyatej termelődésének korai beindulásában, valamint a szoptatás megtanulásában nagyon sokat segít a kórházi rooming-in rendszer, ahol az anya és újszülöttje együtt vannak a nap 24 órájában, segítő szakemberekkel körülvéve. Így az anya már a kezdetektől lehetőséget kap arra, hogy rá tudjon hangolódni gyermeke szükségleteire. A kórházi védőnők és a szülésznők tanácsaikkal segítenek, hogy az első napok igazán zökkenőmentesen tudjanak telni.
A teljesség igénye nélkül, íme néhány szoptatásos testhelyzet:

Dobóczi Anikó védőnő
Felhasznált irodalom: http://www.gyermekalapellatas.hu/aktualitasok/az_egeszsges_ujszulott.html
Kép forrása: https://mother-u.com/breastfeeding-techniques-step-by-step/