
avagy mit kezdhetek a dohányzás elhagyásából megspórolt pénzzel
A dohányzás egészségkárosító hatásairól már korábbi cikkeinkben írtunk. De mit veszít még egy dohányos a különböző betegségek következtében lecsökkent élettartam mellett?
Elsősorban rengeteg pénzt, ami sajnos nem elhanyagolható. Egy doboz cigaretta átlagosan 1000-2000 forintba kerül márkától és a beszerzés forrásától függően. Ha egy családban mindkét szülő dohányzik, és naponta csak egy-egy doboz cigarettát szívnak el mindketten, havi 60-120 000 forint vész el a családi kasszából egy olyan élvezetre, ami tulajdonképpen az életet rövidíti. Ha valaki egy doboznál több cigarettát szív el, ez az összeg duplázódik, triplázódik. Rengeteg pénz, ugye?
A pénztelenségből adódó stresszt (különösen az aktuális áremelkedések esetén) kevesen tudják elkerülni. A dohányzás egészségkárosító hatása és az anyagi problémákból fakadó stressz kéz a kézben őrlik a szellemi, lelki és testi egészségünket. Ha ez az összeg a hiányzó anyagi rések betömésére fordítódik, már csökken a stresszfaktor ereje. Esetleg a sajnos méregdrága zöldségből vagy gyümölcsből több kerülhet az asztalra, nekünk és a gyerekeknek is. De nézzük, mire lehetne még fordítani ezt az összeget havonta, ami a napi feszültséget jelentősen oldaná?
Modellnek egy kétgyerekes családot választottam, ahol mindkét szülő napi egy doboz cigarettát szív el, azaz 60.000-12000 Ft-ot költenek dohányzásra.
Nyári időszakban a Ceglédi Gyógyfürdő és Szabadidőközpont egész napos szórakozást kínál a termálfürdőben és az aquacentrumban kombinált jeggyel 19.000 forintért. Ha ugyanezen család szülőpárosa úgy dönt, hogy a nagyszülőkre hagyják a gyerekeket és egy napra a wellness részleg szolgáltatásait élvezik: 18 000 forinttól egy napi termálfürdő-használat, szauna és stresszoldó masszázs megoldható szezonon kívüli időszakban. Képzelje el, hogy minden hónapban egyszer csak egy napot egymásra szánnak, és a napi gondokat megpróbálják elfelejteni. Hozzá lehetne szokni, ugye?
A ceglédi moziban ez a család 5000 forintért nézhet meg közösen egy filmet. Persze, ehhez hozzáadódik még a pattogatott kukorica ( vagy valami kevésbé sós J) ára és némi útiköltség, de még mindig nem értük el a 60 000 forintot sem. A ceglédi színház programjainak belépői átlagosan 5000 forintba kerülnek fejenként.
A lajosmizsei magánállatkert látogatása ennek családnak 11 300 Ft-ba és némi benzinköltségbe kerülne, a nagykőrösi szafaripark 18 160 Ft-ba.
Élményfestés ára 9000 Ft/fő, nem kell hozzá előzetes tudás vagy tapasztalat (Cegléden is elérhető). A csemői Pszicho-pata Lovas és Lovasterápiás Központ 18 000 Ft-ért kétnapos tavaszi tábort kínál. A ceglédi Kossuth Művelődési központ átlagosan 25-30 ezer forint/főért kínál különböző táborokat (kaland-, kézműves- avagy néptánctábor stb) . Ez ennél a családnál egy havi cigaretta ára.
Ha a család egész éves költségkiadását nézzük, a kiadott pénz éves szinten 720 ezer és 1 millió 440 ezer forint közötti összeget tesz ki. Ez lehet egy használt autó vagy egy egyhetes családi balatoni nyaralás ára stb. Hosszasan lehetne folytatni a sort.
Nem szeretne így élni? Egészségesebben, úgy hogy nem kell egyfolytában köhögni, fulladás nélkül el tudna sétálni az utca végéig, és a problémák százszori átrágása helyett lehetne arról beszélgetni, hol voltunk utoljára, és az mennyire jó volt. Persze ez nem ennyire egyszerű, de minden a motivációnál kezdődik. A nikotinfüggőség nagyon nehéz dolog, amihez hozzájárul a környezet és a helyi szokások hatalma. A célunk nem egyszerűen csak a nyomásgyakorlás, majd ezzel egyedül hagyni az olvasót. Következő cikkeink egyikében a leszokás lehetőségeit fogjuk sorra venni.
Változtassanak! Soha nem késő!
Dr. Deák Éva PhD
Forrás (kép): https://www.zoldklinika.hu/biorezonancias-dohanyzasleszoktatas/